Hurda Çinko Fiyatları

Hurda çinko fiyatları ne kadar? Çinko metaline ait güncel hurda fiyatlarını kontrol edin.

Çinko, hurda konumuna geçmeden önce korozyondan korunma amacıyla çelik vb. hurdacillerin galvanize edilmesinde, pirinç, nikelli gümüş, değişik lehimler ve alman gümüşü gibi alaşımlarında yapımında, otomotiv endüstrisinde döküm kalıplarında kullanılmaktadır. Bu alanlarda atıl duruma geçen çinko hurdaları ise güncel hurda çinko fiyatları üzerinden geri dönüşüme dahil edilmektedir.

Hurda çinko fiyatları, firmamız tarafından Londra Metal Borsası ve döviz kuruna bağlı olarak belirlenmektedir. Aynı zamanda hurda çinko fiyatının belirlenmesinde LME ve döviz kuru haricinde bazı faktörlere dikkat edilmektedir.

Çinko Hurda Fiyatı 2023

Güncelleme: 10.07.2023Fiyatlar Yaklaşıktır.
Hurda Çinko Fiyatı ( Levha )45,00 TL
Külçe Çinko Hurda Fiyatı44,00 TL

Hurda Çinko Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Yayımladığımız hurda çinko fiyatları referans hurda fiyatlarıdır. Dijital Hurdacı ile Express Hurdacılık ® tarafından alacağınız çinko fiyatları bazı faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bu faktörler ise şöyle;

Durum
Tür / Kalite
Tonaj
Konum

Hurda Çinkonun Durumu +
Hurda konumuna geçen çinko, demir-çelik üretiminde korozyon dayanımının yükseltmesi, döküm sanayisinde özel alaşımların üretilmesi, pirinç alaşımının yapımı, çinko plakaların yapımı, çatı kaplama malzemeleri ve lastik sanayi gibi kullanım alanlarına sahiptir.

Bu nedenle atıl duruma geçen çinko malzemelerin bazı durumlarda kesilmesi, sökülmesi veya yıkılması gerekebilir. Bu süreçler ekstra iş yükü, zaman ve maliyet oluşturacağı için hurda çinkonun kilo fiyatını etkilemektedir.

Hurda Çinkonun Türü / Kalitesi
Hurda çinko fiyatlarını etkileyen ikinci faktör hurdanın türü ve kalitesidir. İhtiyaçlara yönelik üretilen çinko malzemeler çeşitli formalarda ve alaşımlar halinde olabilir. Bu nedenle hurda çinko fiyatı belirlenirken hurdanın içerdiği çinko oranına dikkat edilmektedir.

Hurda çinko çeşitleri;

Levha Çinko
Külçe Çinko

Hurda Çinkonun Tonajı +
Hurda çinko fiyatları belirlenirken dikkat edilen en önemli kriter hurdanın tonajıdır. Yüksek tonajdaki hurda kurşun çeşitlerinde toplamda edilecek kar oranı arttığı ve işçilik, nakliye gibi maliyetler azaldığı için hurda çinkonun kg fiyatında artışa neden olacaktır.

Hurda Çinkonun Konumu +
Hurda çinkonun konumu yine aynı şekilde çinko fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Hurdaların geri dönüşüm tesislerine taşınması için nakliye süreçlerine ve ekstra zamana ihtiyaç duyulacağı için hurdacı firmaları tarafından göz önünde bulundurulmaktadır.