Hurda Nikel Fiyatları

Nikelin hurda fiyatı ne kadar? Güncel hurda nikel fiyatları ile hurdanızın değerini öğrenin.

Nikel, aşırı sıcaklıklarda bile paslanmaya ve aşınmaya karşı dayanıklı bir hurdacildir. Bu nedenle birçok alanda tercih edilen nikel esas olarak paslanmaz çelik gibi alaşımların yapımında kullanılır. Bu alanlarda atıl duruma geçmeleri halinde ise hurda nikel fiyatları üzerinden geri dönüşüme kazandırılır.

Hurda nikel fiyatları, Londra Metal Borsasına göre belirlenen hurdacil fiyatları ile oluşturulmaktadır. Aynı zamanda hurda nikel fiyatının belirlenmesinde döviz kuru ve bazı faktörlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Nikel Hurda Fiyatı 2023

Güncelleme: 10.07.2023Fiyatlar Yaklaşıktır.
Şablon Nikel Hurda Fiyatı430,00 TL
Anot Hurda Nikel Fiyatı0,00 TL
Turbo Nikel Hurda Fiyatı0,00 TL
Hurda Nikel Çapağı Fiyatı0,00 TL
Hurda Krom Nikel Fiyatı0,00 TL

Hurda Nikel Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hurda nikel fiyatı yukarıda bahsettiğimiz gibi LME ve döviz kuru haricinde bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir. Hurdacılar tarafından yayımlanan hurda nikel fiyatları genellikle fabrikaların alım fiyatlarıdır. Bu fiyatlar üzerinden aşağıdaki etkenler dikkate alınarak tüketicilere son fiyat teklifleri sunulur.

Fiyatları etkileyen faktörler;

Durum
Tür
Kalite
Tonaj
Konum

Hurda Nikelin Durumu +

Nikel, yapısal özeliği sayesinde oldukça farklı alanlarda kullanılan bir hurdacildir. Çeşitli alaşımlar halinde kullanılabilen hurda nikel, elektrikli aletlerde, gemi pervanelerinde, türbin kanatlarında, hurdacil korozyonunun yaşandığı diğer alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu nedenle kullanım alanlarında atıl duruma geçen nikel hurdalarının bazı durumlarla sökülmesi, kesilmesi gerekebilir. Bu süreçler ekstra iş yükü, zaman ve maliyet oluşturacağı için hurda nikelin kilosunu etkileyen bir durumdur.

Hurda Nikel Türü / Kalitesi +

Hurda nikel fiyatlarını etkileyen ikinci faktör hurdanın türü ve kalitesidir. İhtiyaçlara yönelik üretilen nikel malzemeler çeşitli formlarda ve alaşımlar halinde olabilir. Bu nedenle hurda nikel fiyatı belirlenirken hurdanın içerdiği nikel oranına dikkat edilmektedir.

Hurda nikel çeşitleri;

Şablon Nikel
Anot Nikel
Turbo Nikel
Nikel Çapağı

Hurda Nikelin Tonajı +

Hurda fiyatları belirlenirken dikkat edilen en önemli kriter hurdanın tonajıdır. Yüksek tonajdaki hurda nikel çeşitlerinde toplamda edilecek kar oranı arttığı ve işçilik, nakliye gibi maliyetler azaldığı için hurda nikelin kg fiyatında artışa neden olacaktır.

Hurda Nikelin Konumu +

Hurda nikelin konumu yine aynı şekilde nikel fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Hurdaların geri dönüşüm tesislerine taşınması için nakliye süreçlerine ve ekstra zamana ihtiyaç duyulacağı için hurdacı firmaları tarafından göz önünde bulundurulmaktadır.